Češki koči plaketa za naj visokogorsko kočo 2024 ob dnevu slovenskega športa
Dan slovenskega športa je bil na Češki koči na Spodnjih Ravneh še posebej prazničen, saj so predstavniki Planinske zveze Slovenije in spletnega portala Siol.net 23. septembra visoko nad Jezerskim oskrbnici Karmen Klaura predali plaketo za naj visokogorsko planinsko kočo 2024, za marsikoga najlepšo planinsko kočo, zagotovo pa eno najpristnejših v slovenskih gorah.
Zmagovalki jubilejne desete sezone akcije Naj planinska koča Planinske zveze Slovenije (PZS) in medija Siol.net sta postali Koča na Žavcarjevem vrhu (862 m) kot naj planinska in Češka koča na Spodnjih Ravneh (1542 m) kot naj visokogorska planinska koča. Prva se veseli štajerske zmage ob letošnjem 70. rojstnem dnevu koče na odmaknjenem Kozjaku, druga praznuje dolgoletno tradicijo ene najbolj domačnih planinskih koč v Sloveniji, ki je tudi potrditev dobrega dela planinskega društva in gorniške vasi Jezersko.
"Zelo sem vesel, da akcija Naj planinska koča že tako dolgo poteka in da so jo koče lepo sprejele. Čeprav je bil kdaj v preteklosti morda izbor bolj pisan na kožo tistim, ki so se bolj angažirali, pa si Češka koča res zasluži naziv naj visokogorska planinska koča. Zanjo sem še posebej vesel, saj imam poseben odnos do te priljubljene koče ter lepe spomine na oskrbnika Andreja Karničarja in markacijske akcije, ki sem jih preživel na planinskih poteh nad Češko kočo, ob večerih pa v njej. Češka koča je posebna tudi zato, ker je ohranila prvobitni videz in upravičeno ji rečejo najlepša planinska koča v Kamniško-Savinjskih Alpah, za marsikoga je celo najlepša v slovenskih gorah," je pod ostenjem Grintovcev dejal predsednik Planinske zveze Slovenije Jože Rovan.
Iskrenim čestitkam ob zasluženem nazivu sta se ob predaji plakete oskrbnici Karmen Klaura in njenemu mlademu pomočniku Jakobu Rihterju pridružila tudi direktor TSmedia Igor Gajster in vodja projekta Naj planinska koča na Siol.net Tea Anderlič, vesela, da so bralci Siola prepoznali trud in dobro delo Češke koče na Spodnjih Ravneh in ji z zmago med visokogorskimi kočami izkazali zaupanje, hkrati pa se je za zaupanje ob desetletju skupne akcije zahvalila PZS.
Markantna oskrbnica Karmen Klaura je bila zadovoljna, da so ta naziv prejeli v poštenem glasovanju, saj niso sami nagovarjali obiskovalcev h glasovanju, ampak je bila to res odločitev planinske javnosti, zato so bili ob veseli novici še toliko bolj presenečeni. In kaj je torej botrovalo k zmagi Češke koče med visokogorskimi kočami? "Češka koča je sama po sebi posebna, je stara dama, kjer je vse ostalo po starem, vzdušje pa je mladostno, saj sem edina stara tečnoba v koči. Iskrena pohvala mladim v oskrbniški ekipi, saj so neobremenjeni in sproščeni, in tudi če imam slabe minute, me potegnejo v dobro vzdušje," se je na svoj račun pošalila Karmen in dodala, da tudi kuharja Tomaža, ki je leto dni mlajši od nje, šteje med mladino. Vse poletje jima namreč na Češki koči pomagajo študentje, prav na dan slovenskega športa je ob Karmen plaketo prevzel Jakob, ki bo pod ostenjem Grintovcev še nekaj dni, potem pa se vrne v študentske klopi. Letos se nad Jezerskim kali že tretja generacija mladih pomočnikov, za piko na i garaškega dela pa se bodo skupaj odpravili na treking v Nepal.
Kot je poudarila Karmen, ki je letos že deseto leto v kosu oskrbnica priljubljene planinske postojanke, je bila letošnja poletna planinska sezona po obisku rekordna. Po njeni oceni je bilo med obiskovalci celo več tujcev kot slovenskih planincev. "Zanimivo bi bilo, če bi za naj kočo glasovali tujci, saj še bolj prepoznavajo prednost pristnosti Češke koče in bi pred vstopom v kočo kar sezuli gojzarje, na kar slovenski planinci ne pomislijo. Njim je tudi lažje pojasniti, da kuhamo le tradicionalno hrano, ki se lahko pogreva in ni toliko občutljiva na višje temperature, saj imamo le en hladilnik, in še to le zadnji dve leti," je pojasnila. Obiskovalci, ki se ne zavedajo teh izzivov, jim, denimo, včasih očitajo, da nimajo štrukljev, ki res niso vedno na voljo, saj morajo biti na hladnem. Kadar so na meniju, se boste lahko posladkali z jezerskimi štruklji iz gostilne pri Planšarskem jezeru, pa tudi domače jogurte in sire z Jezerskega boste lahko poskusili. Prav tako imajo domače meso z Jezerskega in drugo lokalno hrano, kruh pečejo v koči, kuhajo marmelado, zeliščni čaji in druga močnejša 'zdravila' so tudi jezerska - kar se kuha in ponuja v koči, je lokalnega izvora, k čemur so se zavezali tudi kot gorniška vas.
Kako okusna je njihova piščančja obara in kako se v ustih raztopijo ajdovi žganci z ocvirki in za posladek še jabolčni zavitek, smo se lahko prepričali tudi sami, poleg te pastirske klasike pa iz visokogorske kuhinje zadiši tudi po ričetu, joti, golažu, gobovi juhi (iz suhih gob), domačem kruhu, domačem zeliščnem čaju, občasno flancatih in še kakšni drugi dobroti. Te teknejo tako v topli jedilnici, kjer s stene dogajanje spremlja legendarni Andrej Karničar, ki je bil oskrbnik kar 40 let, ali pa z razgledom pred kočo, ki jo v zgodnji jeseni sončni žarki dosežejo šele okrog poldneva, sicer pa odprtih vrat in z mavrico oskrbniških zgodb pričakuje obiskovalce le še do konca septembra. Z oktobrom pa planinska koča, zgrajena v slogu češke podeželske hiše, začne zaslužen zimski počitek.
Manca Ogrin
Povezani novici:
Koča na Žavcarjevem vrhu naj planinska in Češka koča naj visokogorska koča 2024
Plaketa naj planinski Koči na Žavcarjevem vrhu - kot darilo za 70 let