Po planinski navdih na sejem Alpe-Adria 2024

Sejem Alpe-Adria znova vabi na Gospodarsko razstavišče v Ljubljani, navdih za aktivni oddih lahko poiščete od 31. januarja do 3. februarja 2024. Vabljeni na razstavni prostor PZS, kjer se boste tudi letos počutili kot v planinski koči, predstavljajo se še gorski reševalci in Slovenski planinski muzej. Planinska trgovina je pripravila nekaj sejemskih ugodnosti, razgibate se lahko na plezalnem stolpu. Člani PZS boste za vstopnino odšteli le 7 €.

Izšel prenovljen vodnik Slovenske planinske poti!

Izšel je prenovljen vodnik Slovenska planinska pot. Če je bil še lani na voljo v treh tankih zvezkih, je najnovejše delo združeno v eno, še vedno pregledno in priročno knjižico, ki jo brez težav pospravimo tudi v nahrbtnik.

31. Aljaževi dnevi v gorniški vasi Dovje-Mojstrana

Vsako leto ob koncu avgusta, ob obletnici prihoda župnika Jakoba Aljaža 1889. leta na Dovje, pripravimo prireditve v Aljažev spomin. Letošnji 31. Aljaževi dnevi so potekali od 25. do 27. avgusta v Mojstrani, v Vratih in na Dovjem v organizaciji Kulturno-umetniškega društva Jaka Rabič Dovje-Mojstrana, Planinskega društva Dovje-Mojstrana, Župnije Dovje, Slovenskega planinskega muzeja, Turističnega društva Dovje-Mojstrana, Društva GRS Mojstrana in Projektnega teama za vstop KS Dovje Mojstrana v mrežo Gorniških vasi.

Pomagajmo krajanom gorniške vasi Luče

Pretresljivi prizori, ki se nam vsakodnevno prikazujejo s pomočjo medijskih poročil iz najbolj prizadetih poplavljenih območij v Sloveniji, odražajo hudo tragedijo. Težko si predstavljamo, kako je v trenutku izginilo delo in trud mnogih generacij, ki so gradile svoje domove, gospodarske objekte in vse, kar je predstavljalo njihovo prihodnost, zlasti pa njihov dom. Na žalost so nekateri v tej katastrofi izgubili tudi svoja življenja in z globokim sočutjem delimo bolečino njihovih svojcev.

Obisk gora je zaradi posledic poplav omejen le na določene dele Slovenije

Številne kraje po Sloveniji so v preteklem obdobju prizadela neurja in obsežne poplave. Četudi se razmere na teh območjih umirjajo, še vedno veljajo posebne razmere. Neurja, poplave in posledično plazovi so namreč za sabo pustili opustošenje. Planinska zveza Slovenije, ki skrbi za mrežo planinskih poti po Sloveniji, zbira podatke o stanju poti in zapira poškodovane odseke. Ob tem v zvezi pozivamo planince, da se na najbolj kritična mesta ne odpravljate. Za planinski izlet si izberete cilje v ostalem delu Slovenije in ob tem nikakor ne pozabite na nasvete varnega obiskovanja gora.

V gore z busom ali vlakom – ob vikendih še posebej ugodno

Gneči na cesti, dragemu gorivu in parkirninam se lahko enostavno ognemo. Tudi v letošnjem poletju se lahko v gore odpravimo z vlakom ali avtobusom. Na Gorenjskem in v Posočju je izbira res velika vedno več možnosti pa je tudi na Savinjskem, Koroškem in na Pohorju. Najatraktivnejše linije smo zbrali na enem kupu.

Intervju z Vladimirjem Habjanom ob izidu vodnika Karnijske Alpe

Planinski vodnik Karnijske Alpe je novo, sveže delo zakoncev Habjan, ki predstavlja obsežno območje Karnijskih Alp. Izjemno podatkovno in slikovno bogat vodnik je nujno del gorniške literature. "Naju so Karnijci dobesedno začarali. Posebno južni del, ki je tako zelo prvinski. Tam se počutim, kot bi bil "doma". To je v bistvu kar težko opisati. Podobno je kot sam čutim v naši Trenti. Nič komercializacije, nič vplivov civilizacije, le prvinska narava," je ob izidu povedal soavtor vodnika Vladimir Habjan. Njegova žena Irena Mušič Habjan je druga avtorica.

Začelo se je glasovanje za naj planinsko kočo 2023

Začela se je deveta sezona akcije Naj planinska koča. Ljubitelji slovenskih hribov in gora lahko izbirate med 152 planinskimi kočami. Od tega je 29 visokogorskih planinskih koč in kar 123 koč na nižje ležečih predelih. Glasujte za svojo najljubšo planinsko kočo.

Planinska zveza Slovenije praznuje 130 let obstoja

V letošnjem letu organizirano planinstvo v Sloveniji praznuje že 130-letno tradicijo, Slovensko planinsko društvo, predhodnik Planinske zveze Slovenije, je bilo ustanovljeno 27. februarja 1893, krovna planinska organizacija pa je danes med najbolj množičnimi nevladnimi in prostovoljskimi organizacijami v Sloveniji in najbolj množična športna organizacija.

Sejem Alpe-Adria 2023 tudi s planinsko vsebino

Sejem Alpe-Adria znova vabi na Gospodarsko razstavišče v Ljubljani, navdih za aktivni oddih lahko poiščete od 15. do 18. februarja 2023. Vabljeni na razstavni prostor PZS, kjer se boste tudi letos počutili kot v planinski koči in gorniški vasi. Planinska trgovina je pripravila nekaj sejemskih ugodnosti, razgibate se lahko na plezalnem stolpu. Člani PZS boste za vstopnino odšteli le 6 evrov.

Jezersko: Po odlični poletni sezoni z novostmi v zimsko

Jezersko, prva gorniška vas v Sloveniji, je zadovoljna s poletno sezono in že pripravlja novosti za zimsko sezono. Posebej pa se lahko pohvalijo, da so eden redkih krajev, ki se zaveda svetlobnega onesnaževanja. Ponoči javna razsvetljava ugasne.

Mednarodni dan gora: Trajnostni razvoj gora | poslanica PZS 2022

Leta 2003 je generalna skupščina Združenih narodov 11. december razglasila za mednarodni dan gora in vse od takrat ga obeležujemo po vsem svetu. V letošnjem mednarodnem letu trajnostnega razvoja gora želi tudi Planinska zveza Slovenije poudariti zavednost in pomen trajnostnega gorskega razvoja in ohranitev ter odgovorno uporabo gorskih ekosistemov. Avtor letošnje poslanice je podpredsednik PZS Miha Habjan.

EP v lednem plezanju | 2. tekma, 2 finalista

V soboto, 3. decembra, se je v Brnu na Češkem odvila druga tekma v seriji evropskega pokala v tekmovalnem lednem plezanju v sezoni 2022/23. Tekma je doživela do sedaj rekordno udeležbo, na štartni listi je bilo kar 57 tekmovalcev in 28 tekmovalk iz 16 evropskih držav ter držav drugih kontinentov (ZDA, Japonska).

Kakšne so priložnosti za planinske poti v trajnostnem gorskem turizmu?

V petek, 14. oktobra, so se v Lučah zbrali predstavniki planinskih organizacij Češke, Nemčije, Avstrije, Italije ter organizacij Evropske pohodniške zveze (ERA), Evropskega združenja planinskih organizacij (EUMA) in Planinske zveze Slovenije. V okviru Erasmus+ projekta (ang. naziv projekta: EUMA – improvement of good governance of climbing and mountaineering in Europe) in delovne skupine za planinske poti so svoje tridnevno srečanje pričeli s simpozijem na temo izzivov in priložnosti za planinske poti v ekoturizmu. Pridružili so se jim predstavniki občin Jezersko in Luče, ki so predstavili trajnostni razvoj in delovanje obeh gorniških vasi v Sloveniji, povezanost s skupnostjo in planinskimi potmi.

Jesensko dogajanje v Baški grapi

Baška grapa, ki je od leta 2019 kandidatka za vstop v mrežo Gorniških vasi, se trudi, da bi z različnimi dejavnostmi nudila trajnostni gorski turizem. Septembra bo v njeni okolici zelo pestro in vabljeni, da se kakšnega izmed dogodkov udeležite.

Poletje – čas za obisk in spanje v planinskih kočah

Z julijem so svoja vrata odprle še zadnje visokogorske planinske koče. Letošnje kasnejše obratovanje planinskih koč je v večini primerov povezanih z obsežnimi obnovitvenimi deli. Nekatere koče prav iz tega razloga letos obratujejo s spremenjenim delovnim časom ali omejeno ponudbo. Vedno bolje sprejet je spletni rezervacijski sistem, kateremu se bo v kratkem pridružila še četverica priljubljenih planinskih koč.

14. letno srečanje gorniških vasi

V mednarodni mreži gorniških vasi je trenutno vključenih že 36 vasi iz Avstrije, Italije, Slovenije, Nemčije in Švice. Enkrat letno poteka srečanje predstavnikov vasi in nacionalnih planinskih zvez, ko je čas za poglobljen pogovor na določeno temo in izmenjavo praks in izkušenj.

Izšel je Letopis PZS 2021

Planinska zveza Slovenije je izdala Letopis 2021, že dvanajst po vrsti. V njem so predstavljeni delovanje PZS in vseh njenih komisij in odborov v preteklem letu, pregled najpomembnejših planinskih dogodkov v letu 2021, prav tako tudi mednarodna dejavnost, področna organiziranost in planinska društva. Vabljeni k branju spletne različice!

Paularo – nova gorniška vas v Karnijskih Alpah

Paularo v dolini Val d'Incarojo v italijanski regiji Furlanija Julijska Krajina se je v letu 2022 priključil mreži gorniških vasi. Paularo leži kot na odru v središču amfiteatra, ki ga obdajajo gorovja Zermula, Cuesstalta, Serenat in Tersadia. Paularo je od Ljubljane oddaljeno približno 2 uri in pol vožnje.

Češka koča in češko-slovensko planinsko sodelovanje navdušila tudi na filmskem platnu

Na sejmu Alpe-Adria v Ljubljani je bil 25. marca pravi pravcati češko-slovenski planinski praznik v dolini, ko je Planinska zveza Slovenije med širno občestvo pospremila težko pričakovani film Češka koča in češko-slovensko planinsko sodelovanje. Dokumentarno-igrani film, ki je nastal po zamisli Ladislava Jiráska, prikazuje sodelovanje slovenskih in čeških planincev od ustanovitve češke podružnice Slovenskega planinskega društva do praznovanja 120-letnice Češke koče na Spodnjih Ravneh. Ob vznožju znamenite planinske koče - na Jezerskem - so film predvajali dan pozneje.

Planinski utrip na Alpe-Adrii, 32. sejmu za zeleni in aktivni turizem

Sejem Alpe-Adria znova vabi na Gospodarsko razstavišče v Ljubljani, navdih za aktivni oddih lahko poiščete od 23. do 26. marca 2022. Vabljeni na razstavni prostor PZS, kjer se boste letos počutili kot v planinski koči in gorniški vasi, predstavljajo se še Slovenski planinski muzej, Češka podružnica SPD in gorski reševalci. Planinska trgovina je pripravila nekaj sejemskih ugodnosti, razgibate se lahko na plezalnem stolpu. Člani PZS boste za vstopnino odšteli le 5 €.

Snežni plaz | Resne razmere ali niti ne?

Letošnja zima nas je tako kot lani že zgodaj obdarila z velikimi količinami snega in vsi zimski navdušenci s(m)o komaj čakali, da zbrišemo prah iz smuči in sani in se znova zaženemo v bele strmine. Vendar naj nas v gore ne vleče le deviška belina sveže snežne odeje. Kaj pa razmere znotraj nje? Razmere so vedno. Kakšne? Takšne ali drugačne, pa vendarle …

Obisk gora? Preudarno v dolini, previdno v gorah

Konec tedna, še posebno v sobota, je bil za gorske reševalce precej naporen. Skupaj so fantje in dekleta posredovali kar desetkrat, v še eni pa so poškodovancu z vrha Slavnika pomagali lokalni gasilci.

Varno v gore s pomočjo zemljevida in aplikacije

Ko se odpravljate v gore, morate poleg polnega nahrbtnika in dobre kondicije poznati tudi osnovne oznake planinskih poti. Torej naj vam dobro služi planinskih zemljevid in aplikacija planinskih poti MaPZS.

Fotografski natečaj o Alpah

Alpe se vsak dan znajdejo v objektivu številnih fotoaparatov in predstavljajo temo neštetih fotografij. Vsaka izmed teh fotografij ujame del naravne in kulturne pestrosti regije. Alpska konvencija proslavlja to pestrost z organizacijo vsakoletnega fotografskega natečaja, ki nagradi najbolj unikatne, zanimive, nepričakovane ali privlačne fotografije Alp!

15. seja UO po dolgem času zopet v živo

Upravni odbor Planinske zveze Slovenije (UO PZS) se je na petnajsti seji v mandatnem obdobju 2018–2022 po štirih sejah preko virtualnega orodja Zoom ponovno sestal v živo, 10. junija 2021, na sedežu PZS v Ljubljani. Posvetil se je rebalansu finančnega načrta za 2021, pregledal rezultate ankete med društvi, se seznanil z delitvijo sredstev Sklada za Korošico in Sklada planinskih koč ter obdelal še druge aktualne teme.

Največji praznik vseh slovenskih planincev letos zopet malce drugače

Dan planincev v Planinski zvezi Slovenije smo zadnja leta raztegnili v celodnevno planinsko doživetje, s katerim smo proslavili planinstvo kot način življenja. Že lani in tudi letos se bo ta dan zaradi epidemije spremenil. Kljub omejitvam bomo duh povezovanja ohranili in se v soboto, 12. junija 2021, v hribe odpravili po različnih lokacijah po Sloveniji.

Miro Eržen odstopil z mesta podpredsednika, a še vedno povezan s PZS

Z aprilom letošnjega leta je mesto podpredsednika zapustil Miro Eržen, svoje dolgoletno poznavanje delovanja PZS, dela s kočami in mednarodnega poznavanja bo unovčil v projektni pisarni. Delo pisarne bo osredotočeno na problematike in izzive s področja planinskega gospodarstva in sodelovanje z ostalimi institucijami.

30 vrhov za 30 let

Slovenci smo alpski narod. Pohodništvo, planinarjenje in gorništvo so pri nas najbolj priljubljeni načini preživljanja prostega časa. V preteklosti so bile tudi slovenske gore in hribi tisti poligon, kjer smo si Slovenci z vztrajnostjo izbojevali svojo neodvisnost in samostojnost. Ob 30. obletnici Slovenije smo se našim goram in hribom poklonili s projektom 30 vrhov za 30 let.

Na skupščini PZS 2021 o prizadevanjih za ustrezno plezalno infrastrukturo

Na redni letni skupščini Planinske zveze Slovenije (PZS) 21. maja 2021 v Velenju so delegati planinskih društev soglasno potrdili poročila organov PZS ter okvirni vsebinski in finančni program dela PZS za leto 2022. Zaradi ukrepov za zajezitev epidemije koronavirusa je bilo število delegatov okrnjeno, a dovolj za sklepčnost. Posvetili so se članstvu v PZS, razpisom za obnovo koč, predstavljen je bil tudi projekt izgradnje Nacionalnega plezalnega centra.

VIDEO: Slovenska bakla osvojila Triglav

Minuli konec tedna v Julijcih alpinistom vremensko sicer ni bil najbolj prizanesljiv, a je šesterica gorskih reševalcev iz društev GRS iz Zgornjesavske doline vseeno brez težav z derezami in smučmi osvojila Triglav in tako na dolgo pot po Sloveniji simbolno pospremila Slovensko baklo, znanilko prihajajočih olimpijskih iger v Tokiu.

Nove gorniške vasi 2021 in Planinska zveza Švice kot nov partner

Gorniške vasi so večinoma oddaljene od večjih središč ali skrite v zatrepih dolin in med ljubitelji gora in alpinisti veljajo za prave namige. "V gorniško vas ne pridete slučajno," je pred kratkim dejal Ludwig Wolf, nekdanji župan občine Johnsbach im Gesäuse in pomemben zagovornik pobude Gorniške vasi.

128 let Planinske zveze Slovenije

Pred 128 leti, 27. februarja 1893, je bilo ustanovljeno Slovensko planinsko društvo, predhodnik Planinske zveze Slovenije (PZS). Ob rojstnem dnevu se na zvezi veselimo, da bo marca iz tiskarne prišla obnovljena, obsežna knjiga Slovensko planinstvo. Podobno kot prva je tudi ta namenjena najširši slovenski javnosti.

NOV ZEMLJEVID| Smrekovec, Raduha, Olševa, Peca, Uršlja gora– 1 : 30.000

Planinski zemljevid Smrekovec, Raduha, Olševa, Peca, Uršlja gora– 1 : 30.000 za raziskovanje priljubljenih in manj znanih vrhov in sten nad Zgornjo Savinjsko dolino (Luče, Ljubno, Mozirje), Šaleško dolino (Velenje, Šoštanj, Topolšica, Vinska gora), Slovenj Gradcem in zahodni delom Koroške (Kotlje, Mežica, Črna na Koroškem).

Prejemniki najvišjih priznanj Planinske zveze Slovenije za leto 2020

Planinska zveza Slovenije (PZS) vsako leto z najvišjimi priznanji izrazi spoštovanje prejemnikom za njihovo dolgoletno neutrudno in predano prostovoljno delo v planinstvu. Lanskoletna podelitev v soorganizaciji Planinskega društva Medvode je bila predvidena za 5. december v Medvodah. A zaradi omejevanja epidemije koronavirusa so bili prepovedani množični dogodki in srečevanja. V PZS smo zato svečani dogodek prestavili v letošnje leto, točnega datuma zaradi omejitev, ki so še vedno v veljavi, nismo določili. Prav je, da prejemnike javno izpostavimo in se jim tudi na ta način zahvalimo in poklonimo za njihovo dolgoletno prostovoljsko delo.

Jezersko in Luče, prvi gorniški vasi v Sloveniji

Vsaka na svoji strani Kamniško-Savinjskih Alp, na meji z Avstrijo, ležita vasi daleč stran od turističnega vrveža in predstavljata pristen stik z gorsko naravo in tradicijo. Še posebno pozimi se tu lahko človek v samoti prepusti glasu gora.

Mednarodni dan gora: Biotska raznovrstnost in gore/ poslanica PZS 2020

Generalna skupščina Združenih narodov je leta 2003 11. december razglasila za mednarodni dan gora in vse od takrat ga obeležujemo po vsem svetu. Planinska zveza Slovenije vsako leto pripravi poslanico ob tem dnevu, ki letos poteka pod sloganom Biotska raznovrstnost in gore, njena avtorica je podpredsednica PZS Irena Mrak.

Zaradi številnih ukrepov prilagodite svoje gorske aktivnosti

Vlada RS je poostrila ukrepe za zajezitev širjenja koronavirusa, zato Planinska zveza Slovenije vse obiskovalce gora poziva, naj se glede na trenutne razmere aktivnostim v gorah odpovejo, razen lažjih sprehodov v bližini doma, v družbi domačih. Izbirajte manj obljudene in lažje poti, da ne bo prihajalo do pretirano zgoščenosti planincev na določenih območjih. Ob tem je dobro vedeti, da je v tem času večina planinskih koč zaprtih.

Kongres športa za vse| Izzivi športnih organizacij na področju športne rekreacije, turizma in okolja

Zelen, trajnosten in odgovoren razvoj ni temelj samo slovenskega turizma ampak razvoja Slovenije v celoti. Kongres je posvečen pregledu doseženega in poglobitvi razumevanja in sodelovanja različnih deležnikov, ki delujejo na teh področjih s ciljem še uspešnejšega nadaljnjega razvoja tako športa kot turizma. Predvsem pa je kongres namenjen športnim organizacijam, ki lahko ustvarijo nove programe in produkte oz. se vključijo v obstoječe ter si tako zagotovijo dodaten vir prihodkov za svojo osnovno dejavnost.

Luče leto dni v združenju Gorniške vasi

Lani septembra so bile na današnji dan Luče kot druga slovenska občina sprejete v združenje Gorniške vasi (Bergsteigerdörfer). V mreži je zdaj že 29 krajev alpskega območja v Avstriji, Nemčiji, Južni Tirolski, Italiji in Sloveniji. Kot je povedal župan Občine Luče Ciril Rosc jih je epidemija koronavirusa malce ohromila pri načrtih, a upajo, da bodo drugo leto že lahko pokazali obnovljeno pešpot proti Solčavi.

Letos več domačih planincev v slovenskih kočah in gorah

Letošnja planinska poletna sezona je zaradi ukrepov po epidemiji koronavirusa drugačna kot pretekla leta. Zaradi sprejetih ukrepov za omejitev širjenja koranavirusa je manjše število nočitev v planinskih kočah, planinci pa se morajo držati določenih ukrepov in navodil. Oskrbniki koč opažajo, da se je za obisk slovenskih gora odločilo precej manj tujcev, a več Slovencev. A ker je za obisk gora primeren še ves avgust, upamo, da bodo gore v svoj objem privabile še kakšnega Slovenca več.

Nagradni fotonatečaj #LjubimGore 2020

Planinska zveza Slovenije tudi letos z uredništvom Planinskega vestnika in v sodelovanju s podjetjem CEWE razpisuje nagradni fotonatečaj #LjubimGore, ki poteka do vključno 1. oktobra 2020. Sodelujte v fotonatečaju za najboljšo planinsko fotografijo in se potegujte za darilne bone foto izdelkov podjetja CEWE. Vsak udeleženec natečaja prejme bon v vrednosti 10 evrov za naročnino na Planinski vestnik.

Potrditev kandidature Baške grape za vstop v mrežo Gorniških vasi

Na sestanku mednarodnega upravnega odbora Gorniška vas v Salzburgu dne 25. 11. 2019 je bila potrjena kandidatura Baške grape za vstop v mrežo Gorniških vasi. Mreža in blagovna znamka Gorniška vas pomaga malim vasem oz. skupnostim v Alpah in jih usmerja k trajnostno naravnanemu gorskemu turizmu. Kot projekt predstavlja uresničevanje Alpske konvencije v praksi. Nosilec mednarodnega projekta je Avstrijska planinska zveza (ÖAV), članice pa planinske zveze Južne Tirolske (AVS), Nemčije (DAV), Italije (CAI) in Slovenije (PZS).

Najuspešnejši v 2019: Sazonov, Jaklič, Lindič, Garnbret, Kruder, Šuštar in Kovačič

Planinska zveza Slovenije je na alpinistično-plezalnem večeru 30. januarja na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani podelila priznanja za vrhunske dosežke v alpinizmu, športnem in lednem plezanju ter turnem smučanju za leto 2019. Za življenjsko delo v alpinizmu so se poklonili Antonu Sazonovem - Tonaču, v športnem plezanju sta lovoriko znova osvojila Janja Garnbret in Jernej Kruder, najuspešnejša alpinistka je Sara Jaklič in alpinist Luka Lindič, naj ledna plezalka Maja Šuštar in naj turni smučar Luka Kovačič. PZS je ob tej priložnosti tudi sporočila, da slovenska tekma svetovnega pokala v športnem plezanju ni več pod vprašajem in da se 25. in 26. septembra 2020 v dvorani Stožice v Ljubljani obeta dogodek, kot ga še ni bilo.

Izšel nov planinski zemljevid Jezersko - 1 : 25.000

Planinski zemljevid Jezersko - 1 : 25.000 je nov zemljevid Planinske zveze Slovenije, ki je nastal ob sodelovanju Občine Jezersko. Končno je celotno območje Jezerskega prikazano na enem samem zemljevidu merila 1 : 25.000 - do zdaj je bila prva slovenska gorniška vas razdeljena na planinska zemljevida Grintovci ter Storžič in Košuta. Pri izdelavi zemljevida so sodelovali Geodetski inštitut Slovenije, Geodetska družba ter številni posamezniki, dobri poznavalci predstavljenega območja.

Gorniška vas Luče - gnezdo sredi gora

Po petih letih priprav in intenzivnega dela je Občina Luče v soboto, 28. septembra, na pristopni slovesnosti dosegla pomemben cilj - vstop v mrežo Gorniške vasi/Bergsteigerdörfer. Župan Ciril Rosc in predsednik PZS Jože Rovan sta ob prisotnosti številnih vidnih domačih in tujih gostov ter občanov slovesno podpisala pristopno deklaracijo. Kako pomemben korak je to za občino in dolino, so podčrtali govorniki, ves dogodek je še dodatno popestril bogat kulturni in spremljevalni pohodniški program.

Gorniška vas Luče zavezana trajnostnemu turizmu, da ta zaklad ohrani za prihodnje generacije

Občina Luče kot druga slovenska članica za Jezerskim vstopa v mrežo Gorniške vasi, ki združuje alpske kraje, ki svoj turizem razvijajo na temeljih gorniške tradicije, predvsem osnovnih gorniških dejavnosti, brez velike turistične infrastrukture in s trajnostnim pristopom, kar Lučani dolgoročno vidijo kot konkurenčno prednost svojega območja. Slovesnost ob vstopu v ugledno mednarodno družino bo v Lučah v soboto, 28. septembra, dva dni prej pa so v Vlcerski bajti v muzeju na prostem predstavili prednosti in izzive sprejete strategije trajnostnega razvoja.

Slovesnost ob vstopu Občine Luče v mrežo Gorniške vasi

Vabimo vas na pristopno slovesnost ob vstopu Občine Luče v mrežo Gorniške vasi, ki bo v soboto, 28. septembra 2019, v Kulturni dvorani Luče, in k obisku spremljevalnega programa - pohoda okrog Luč, ogleda muzeja na prostem in dneva odprtih vrat v Snežni jami pod Raduho.

Luče kot drugi slovenski kraj vstopajo v mrežo Gorniške vasi

Partnerske planinske zveze Avstrije, Nemčije, Južne Tirolske in Slovenije pozdravljajo zavezo občine Luče načelom in kriterijem mednarodne mreže Gorniške vasi in s tem razvoju trajnostnega turizma ter se 28. septembra 2019 veselijo njenega slovesnega vstopa med članice, ki se jim je lani kot slovenski pionir pridružilo Jezersko.

61. ovčarski bal na Jezerskem

11. avgusta 2019 vabljeni na Ovčarski bal na Jezersko! Prikazali bomo stare običaje življenja na planini, prigon ovc v dolino, ter dela, povezana s predelavo ovčje volne: od striženja, predenja, cvirnanja do pletenja nogavic.

50. Lučki dan

V času od 3. do 11. avgusta 2019 bo na različnih prizoriščih v Lučah potekala tradicionalna prireditev 50. Lučki dan. Vabljeni!

Pohodniški festival v Kamniško-Savinjskih Alpah 2019

Peti zaporedni pohodniški festival, ki ponovno ponuja paleto raznovrstnih dogodkov za vsak okus, vas od 20. do 25. junija 2019 vabi v naročje Kamniško-Savinjskih Alp. Preživite aktiven večdnevni oddih v teh krajih, tudi na Jezerskem in v Lučah, slovenskih predstavnicah v mednarodni mreži Gorniške vasi.

Omrežje gorniških vasi se širi – Gschnitztal na avstrijskem Tirolskem

Gorniška vas Gschnitztal, ki jo združujeta občini Trins in Gschnitz, se nahaja v Stubajskih Alp na avstrijskem Tirolskem. Območje je usmerjeno v vzdržen alpski turizem, ki ceni naravo in lokalno kulturo ter ohranja majhne in lepe kraje v alpskem prostoru. S sprejemom v gorniške vasi so za svoje usmeritve pridobili še podporo te mednarodne mreže planinskih zvez v Alpah.

Občina Luče sprejeta v družino Gorniških vasi

Na zasedanju mednarodnega upravnega odbora projekta Gorniške vasi, ki je bilo 19. novembra v Salzburgu, je bila občina Luče kot druga destinacija v Sloveniji - za občino Jezersko - sprejeta v družino Gorniških vasi.

Usposabljanje za vodenja na območju Karavank: Značilnosti Karavank

Območje Karavank ima zelo dobre naravne pogoje za pohodništvo, kolesarjenje in mehki zimski turizem. Obstoječa mreža planinskih in drugih pohodnih poti je zelo gosta in ponuja raznovrstna pohodniška doživetja. V okviru čezmejnega projekta »Alpe Adria regija doživetij« bo postavljen velik napredek pri ponudbi kolesarjenja in tudi mehkega zimskega turizma. H kakovostni ponudbi destinacije prispevajo tudi izobraženi vodniki, ki znajo gostom odkrivati zanimivosti in tudi manj znane posebnosti Karavank, tako z vidika naravnih in kulturnih značilnosti kot zgodb, ki lahko goste še posebno nagovorijo in se jim vtisnejo v spomin.

Jezersko slovenski pionir alpske mreže Gorniške vasi

Občina Jezersko je 26. maja 2018 v okviru Dneva Alpske konvencije slovesno vstopila v mednarodno mrežo Gorniške vasi in se tako skupaj s Planinsko zvezo Slovenije zavezala trajnostnemu turizmu, osnova katerega je gibanje v gorskem svetu na osnovi lastnih moči in brez velike tehnične infrastrukture, z odgovornim odnosom do narave in spoštovanjem kulturne in naravne dediščine kraja.

Jezersko kot prvi slovenski kraj vstopa v mrežo Gorniške vasi

Partnerske planinske zveze Avstrije, Nemčije, Južne Tirolske in Slovenije pozdravljajo zavezo občine Jezersko načelom in kriterijem mreže Gorniške vasi in s tem razvoju trajnostnega turizma ter se veselijo njegovega slovesnega vstopa med članice, ki bo v soboto, 26. maja, v okviru Dneva Alpske konvencije 2018.